historia klubu

Budowlani Łódź to klub siatkarski wywodzący się z działającego od 1948 roku KS Budowlani Łódź.

Sekcja siatkówki kobiet w KS Budowlani pojawiła się po raz pierwszy w latach 70-tych, lecz jedynym sukcesem przypadającym na lata 70-te i 80-te był awans siatkarek do II ligi. Pod koniec lat 80-tych sekcja siatkówki zawiesiła swoją działalność, a KS Budowlani Łódź skupił się na innych dyscyplinach sportowych.

W 2005 roku Zarząd Klubu postawił przed sobą ambitne zadanie awansu do ekstraklasy w przeciągu 3 kolejnych sezonów. Drużyna w sezonie 2006/2007 wystartowała w III lidze i całkowicie zdominowała rozgrywki, wygrywając swoje wszystkie mecze bez straty seta.

Responsive Image
Kolejny sezon siatkarki Organiki Budowlanych Łódź rozpoczęły już w II lidze i ponownie zdominowały rozgrywki wygrywając 21 z 22 meczów. Organika Budowlani Łódź rywalizowała również w Pucharze Polski, trafiając do najlepszej 12-stki zespołów, jako jedyna drużyna drugoligowa, obok 1 pierwszoligowca i 10 drużyn Ligi Siatkówki Kobiet.
 

Sezon 2008/2009 to zdobycie upragnionego awansu do Ekstraklasy. Drużyna 3 sezon z rzędu nie znalazła sobie równych w swoim poziomie rozgrywkowym przegrywając w całym sezonie jedynie 2 mecze ligowe oraz docierając do ćwierćfinału Pucharu Polski.

W swoim premierowym sezonie w PlusLidze Kobiet, klub stał się czarnym koniem rozgrywek zdobywając czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej Ekstraklasy oraz zdobywając swoje pierwsze trofeum - Puchar Polski. Trofeum tym bardziej cenne, że dające łodziankom przywilej gry w siatkarskiej Lidze Mistrzyń w sezonie 2010/2011.

Responsive Image

Z sezonu na sezon Budowlane umacniały swoją pozycją w najwyższej klasie rozgrywkowej. Kampanię 2010/2011 zakończyły na 6. miejscu w ligowej tabeli, mając w swoim bagażu doświadczeń także grę w Lidze Mistrzyń oraz w Pucharze CEV.

Następne pięć lat to okres przejściowy klubu, w którym Budowlane zajmowały miejsca w środku tabeli. Od sezonu 2011/2012 były to kolejno lokaty ósme, trzy razy siódme oraz piąte. Przełomowa miała okazać się kampania 2016/2017.

To wtedy Budowlani Łódź, pod wodzą rodzinnego duetu trenerskiego (pierwszy trener – Błażej Krzyształowicz, asystent – Tadeusz Krzyształowicz – ojciec Błażeja), sięgnęli po swój pierwszy medal Mistrzostw Polski. W półfinale łodzianki rozprawiły się z Impelem Wrocław wygrywając w dwumeczu 2:0 (3:1 i 3:2), w finale zaś musiały uznać wyższość Chemika Police (0:3 i 1:3).

W międzyczasie Budowlane awansowały także do finału Pucharu Polski. Napisały wówczas niezwykłą historię kompletnie odwracając losy półfinałowego starcia z Impelem Wrocław, w którym przegrywały już w setach 0:2 i w trzeciej partii 17:22, ale ostatecznie były w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę i cieszyć się awansem do finału po wygranej w tie-breaku 16:14. W decydującym meczu lepsze okazały się siatkarki Chemika Police, ale dla łódzkich Budowlanych występ w finale był drugim najlepszym wynikiem klubu w rozgrywkach Pucharu Polski.

Świetny wynik w sezonie 2016/2017 zaowocował grą Grot Budowlanych Łódź w następnej kampanii w rozgrywkach Ligi Mistrzyń. Tam podopieczne Błażeja Krzyształowicza trafiły do bardzo trudnej grupy z Galatasaray, VakifBankiem oraz Dinamo Moskwa i swój udział w rozgrywkach zakończyły na fazie grupowej.

Budowlane nawiązały jednak do znakomitych wyników sprzed sezonu na krajowym podwórku. W meczu o Superpuchar Polski wygrały z Chemikiem Police 3:1. W rozgrywkach pucharowych także nie miały sobie równych i w hali w Nysie uniosły Puchar Polski uprzednio wygrywając w finale z lokalnym rywalem – ŁKS-em Commercecon Łódź – 3:0.

W lidze z kolei nasz klub sięgnął po drugi medal w swojej historii. Po trzech meczach półfinałowych lepsze okazały się policzanki, ale w rywalizacji o trzecie miejsce Budowlane pokonały rzeszowski Developres, tym samym dokładając do gablotki z trofeami medal koloru brązowego.

Sezon 2018/2019 Budowlane rozpoczęły od kolejnego superpucharowego zwycięstwa. Nasz zespół, tak jak i sezon wcześniej, pokonał Chemika Police, tym razem jednak stosunkiem setowym 3:2. Łodzianki po raz kolejny także przystąpiły do rozgrywek Ligi Mistrzyń. W grupie podopieczne Błażeja Krzyształowicza okazały się słabsze jedynie od włoskiego Igor Gorgonzola Novara, ale drugie miejsce ze zdobyczą 11 punktów nie okazało się ostatecznie wystarczające, aby awansować do fazy pucharowej rozgrywek.

W lidze zaś Grot Budowlani Łódź nawiązali do sukcesu z sezonu 2016/2017. W finałowych spotkaniach, po niesamowitej rywalizacji we wszystkich trzech meczach, nasz zespół musiał uznać wyższość rywala z miasta – ŁKS-u Commercecon Łódź. Wszystkie mecze finałowe kończyły się w pięciu setach, ale Budowlane koniec końców musiały obejść się smakiem. Drugi srebrny medal zawisł na szyjach siatkarek Grot Budowlanych Łódź.  

W sezonie 2019/2020 naszemu klubowi ponownie przyszło walczyć na kilku frontach. W Lidze Mistrzyń raz jeszcze Budowlane musiały mierzyć się z rywalami z najwyższej półki i fazę grupową zakończyły na trzecim miejscu w tabeli. Z kolei w lidze (przedwcześnie zakończonej ze względu na pandemię koronawirusa) Grot Budowlani Łódź zajęli piąte miejsce.

Ostatnia kampania stała pod znakiem dużych zmian kadrowych w naszym klubie i znacznego odmładzania zespołu. Owe zmiany przyniosły efekt w postaci zwycięstwa 3:1 z Grupą Azoty Chemikiem Police w spotkaniu o Superpuchar Polskiej Ligi Siatkówki. Po ligowej rywalizacji, tak jak sezon wcześniej, siatkarki Budowlanych zajęły piąte miejsce, w decydującej batalii pokonując BKS Bostik Bielsko-Biała.

Od początku kampanii 2021/2022 Grot Budowlani Łódź trzymają się projektu „młoda Polska", u którego steru, po odejściu będącego w klubie osiem lat Błażeja Krzyształowicza,  został trenerem Jakub Głuszak. . Rundę zasadniczą można zaliczyć do udanych. Jednak runda rewanżowa nie szła po myśli klubu. Z początkiem roku 2022 zespół Grot Budowlanych ponosił porażkę za porażką. Po pięciu przegranych meczach Jakub Głuszak złożył rezygnację z pełnienia funkcji pierwszego trenera. Nowym szkoleniowcem został, dobrze znany łódzkim kibicom, Maciej Biernat, który w klubie jest od 2014 roku. Początkowo pełnił rolę statystyka, następnie asystenta trenera, a obecnie piastuje najwyższe stanowisko w hierarchii sztabu szkoleniowego. To pod jego wodzą została przerwana zła passa. Grot Budowlani awansowali do Final Four Pucharu Polski, niestety w półfinale musieli uznać wyższość aktualnego wicemistrza Polski i zdobywcy pucharu, drużynie Developres BELLA DOLINA Rzeszów. Zmagania w lidze Grot Budowlani zakończyli na czwartym miejscu.

Sponsorzy tytularni

Sponsorzy główni

Partnerzy techniczni