Karolina Garstka: Stać nas było na lepsze rezultaty

Autor: Redakcja Budowlani

Karolina Garstka: Stać nas było na lepsze rezultaty

Waldemar Kawka ogłosił listę powołanych zawodniczego do reprezentacji Polski U-19. Wśród nich znalazła się siatkarka grająca na pozycji libero, w zespole juniorskim Budowlanych Łódź, Karolina Garstka. O tym jak zaczęła się jej przygoda z siatkówką i jak ogromnym wyróżnieniem jest założenie biało-czerwonej koszulki opowiedziała w poniższym wywiadzie. Zapraszamy do jego przeczytania.

Waldemar Kawka ogłosił listę powołanych zawodniczego do reprezentacji Polski U-19. Wśród nich znalazła się siatkarka grająca na pozycji libero, w zespole juniorskim Budowlanych Łódź, Karolina Garstka. O tym jak zaczęła się jej przygoda z siatkówką i jak ogromnym wyróżnieniem jest założenie biało-czerwonej koszulki opowiedziała w poniższym wywiadzie. Zapraszamy do jego przeczytania.

 

Agnieszka Pruszkowska: Jak zaczęła się Twoja przygoda z siatkówką? Czy trenowałaś inne dyscypliny sportu?

Karolina Garstka: Tak na prawdę od małego byłam dzieckiem, które uwielbiało uprawiać sport w każdej postaci. W podstawówce przez 3 lata trenowałam judo i pływałam. Porzuciłam jednak te dyscypliny dla siatkówki, z którą przygodę rozpoczęłam w trzeciej klasie Szkoły Podstawowej, gdy tata jednej z moich przyjaciółek (trener Sławomir Kołcz) powiedział, że zakłada nową grupę siatkarską. Nie musiałam się długo zastanawiać już następnego dnia poszłam na pierwsze zajęcia i trenuje tak do dzisiaj.

Czy jak większość siatkarek zmieniałaś pozycje na boisku?

- Rzeczywiście jak większość siatkarek zmieniłam pozycje. Przez dłuższy czas, czy to w młodziczkach, czy w kadetkach grałam na przyjęciu. Jednak potem, gdy zaczynało już brakować centymetrów zaczęłam grać na pozycji libero i tak pozostało do dnia dzisiejszego.

Czy jest ktoś, na kim się wzorujesz? Jakaś siatkarka lub siatkarz?

- Jest wielu wybitnych siatkarzy i siatkarek, na których próbuje się wzorować. Jednak moim idolem jest Jenia Grebennikov. Tej postaci chyba nie trzeba przedstawiać, a jego obrony wprawiają nie jednego kibica w zachwyt.

Czy jest coś poza siatkówką? Masz jakieś inne pasje, zainteresowania?

- Oczywiście, że mam! W wolnym czasie lubię rysować, a gdy pogoda dopisze pójść z bratem na boisko i pograć w kosza. Od niedawna jeżdżę też na longbordzie. Natomiast latem, gdy jest trochę cieplej uwielbiam poszaleć na wodzie. Windsurfing czy wakeboard, to jedne z wielu sportów wodnych, jakie uwielbiam.

Co robisz przed mecze? Potrzebujesz wyciszenia, czy wręcz przeciwnie nakręcasz się? Masz jakieś swoje rytuały np. Zawsze prawy but pierwszy?

- Jestem raczej osobą, która przed meczem musi się w jakiś sposób pobudzić by nie być na nim zaspaną. Włączam swoją ulubioną motywującą muzykę i zaczynam się szykować do meczu. Jeżeli chodzi o rytuały to takowych nie posiadam.

Poza sezonem juniorskim w barwach Budowlanych, występowałaś też w pierwszoligowych rozgrywkach reprezentując SMS Szczyrk. Jak podsumujesz oba sezony?

- W obu tych sezonach stać nas było na lepsze rezultaty. Miałyśmy potencjał, ale nie potrafiłyśmy go wykorzystać. W najważniejszych momentach brakowało nam zimnej głowy, kilku skończonych piłek w ważnym momencie i wynik byłby inny. W Budowlanych brakowało nam w tym sezonie zgrania jednak nic straconego, gdyż za rok będziemy miały podobny skład, a udział w tegorocznych Finałach Mistrzostw Polski na pewno zaprocentuje na przyszłość dodając naszemu zespołowi doświadczenia.

Dostałaś powołanie do kadry juniorskiej. Jak się z tym czujesz? Jak wyglądają teraz plany reprezentacji?

- Wydaje mi się, że każdy zawodnik dostając szanse reprezentowania kraju czuje dumę i chce ją wykorzystać jak najbardziej może.  Rozegrałyśmy dwa mecze towarzyskie z reprezentacją Słowacji w Szczyrku, gdzie będziemy przebywały do 26 kwietnia. Tego dnia reprezentacja uda się do Niemiec na kwalifikację do Mistrzostw Europy w Albanii.

 

Siatkarskie CV

Karolina Garstka – urodziła się 6 listopada 2000 roku w Paryżu. Mierzy 173 centymetry wzrostu i gra na pozycji libero. Uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i reprezentuje pierwszoligowy klub z tego miasta. W barwach Budowlanych Łódź gra w zespole juniorskim z numerem ósmym. Swoje pierwsze kroki na siatkarskim parkiecie stawiała pod okiem trenera Sławomira Kołcza w UKS Lider Konstantynów Łódzki, klubie partnerskim Grot Budowlanych Łódź.  

 

Kluby:

2017-  Budowlani Łódź

2010-2017 UKS Lider Konstantynów Łódzki

 

Osiągnięcia:

- powołana do kadry Polski U-19

- reprezentantka Polski U-18

- najlepsza libero podczas Mistrzostw Województwa Łódzkiego i półfinałów Mistrzostw Polski w 2018

- zajęła 6 miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorek wraz z zespołem Budowlanych Łódź

- 3. miejsce EVVZA na Białorusi

 - 2. miejsce na Mistrzostwach Polski Młodziczek w Człuchowie

 - Mistrzostwo Polski Młodziczek w siatkowice plażowej

- 5. miejsce na mistrzostwach Polski Kadetek i Młodziczek

- 3. miejsce EEVZA na Białorusi

 

 

 

Rozmawiała Agnieszka Pruszkowska

Zdjęcie: Michał Szymański

Sponsorzy tytularni

Sponsorzy główni

Partnerzy techniczni