Autor: Redakcja Budowlani

Polskie zespoły w historii Ligi Mistrzyń

Historia występów polskich drużyn w rozgrywkach Ligi Mistrzyń kobiet sięga samych początków rozgrywek. Już w pierwszej edycji drużyna AZS AWF Warszawa zajęła drugie miejsce ustępując jedynie Dynamu Moskwa. Mało tego, stołeczna drużyna ponownie zajęła drugie miejsce 2 lata później, a złoto znów trafiło w ręce Rosjanek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Dynamo Moskwa zdominowało wczesne lata Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (pierwsza nazwa Ligi Mistrzyń) wygrywając aż 10 z 17 pierwszych edycji Champions League.

Kolejne piękne karty w historii polskiej siatkówki zapisały siatkarki Startu Łódź. Jeden z najbardziej utytułowanych siatkarskich klubów w Polsce był blisko medalu zajmując 4. miejsce w latach 1972 i 1973. Upragniony medal (brązowy) padł łupem łodzianek w sezonie 1977-1978.
 
W następnych latach reprezentantki Polski jeszcze dwukrotnie otarły się o medale Ligi Mistrzyń. W 1986 roku czwarte miejsce zajęła drużyna Czarnych Słupsk. Ostatni raz tak dobry wynik osiągnęła ekipa Nafty Gaz Piła w sezonie 1999-2000.
 
Ostatnie lata to niestety pasmo niepowodzeń, mimo że regularnie w rozgrywkach Champions League udział biorą co najmniej 2 drużyny z Polski (mistrz Polski i zdobywca krajowego pucharu). Szczytem niemożliwym do pokonania okazuje się na ogół pierwsza runda fazy pucharowej. Z drugiej strony polskie drużyny zazwyczaj są w stanie całkiem dobrze zaprezentować się w fazie grupowej.
 
W poprzednim sezonie Polska reprezentowana była przez 3 drużyny: Muszyniankę Fakro, Aluprof Bielsko-Białą i MKS Enion Dąbrowę Górniczą. Jedynie drużyna z Bielska nie była w stanie awansować do play-off (komplet 6 porażek) jednak powetowała sobie to niepowodzenie zdobywając mistrzostwo kraju. Muszynianka zajęła drugiej miejsce w bardzo trudnej grupie rozbijając u siebie po 3-0 m.in. Asystel Novara i Zariecze Odincowo. Odpadła jednak w kolejnej fazie po porażce 0-3 na wyjeździe, wygrywając w rewanżu na pocieszenie 3-2 z późniejszym zwycięzcą całego turnieju, drużyną Volley Bergamo. Ekipie z Dąbrowy Górniczej do awansu do fazy pucharowej wystarczyły dwa zwycięstwa w grupie z ASPTT Miluza z Francji. W następnej rundzie siatkarki MKS nie miały już wiele do powiedzenia w starciu z Asystelem Novara.
 
Dzięki dzikiej karcie w tym roku Polska ponownie będzie miała 3 ekipy w fazie grupowej Champions League. Oprócz mistrza z Bielska w rozgrywkach udział weźmie drużyna zdobywczyń Pucharu Polski Organika Budowlani Łódź i wicemistrz Polski z Muszyny.
 
Warto dodać, że łodzianki, mimo że rok temu dopiero awansowały do rozgrywek PlusLigi Kobiet, mają w składzie doświadczone zawodniczki, które znajdowały się w kadrach drużyn występujących już w Lidze Mistrzyń. Należą do nich Sylwia Wojcieska (Winiary Kalisz), Joanna Mirek (Muszynianka Muszyna), Julia Shelukhina i Michela Teixeira (Farmutil Piła), a także Kathleen Olsovsky (Spar Tenerife Marichal).
 
Miejmy nadzieję, że w bieżącym sezonie zawodniczki Organiki Budowlanych będą w stanie nawiązać do pięknych łódzkich tradycji i osiągnąć wynik lepszy niż inne polskie drużyny w ostatnich latach.
 
Marcin Olczyk

Sponsorzy tytularni

Sponsorzy główni

Partnerzy techniczni